Kioscert Kozmetik HELAL Sertifikası nedir ?

Helal, Allah’ın ayetler ile insanlara ulaştırdığı, kişiye zarar vermeyen her şeyi yapabilme durumudur. Ayrıca Helal kelimesi Arapça’dan dilimize giren ve izin verilmiş anlamına da gelmektedir.

Helal Kozmetik

Ülkemizde helal ürün denilince akla ilk olarak gıda ürünleri gelmektedir. Çünkü bu anlayış ülkemizde hala tam olarak oturmamıştır. Bir süre yalnızca domuz eti veya domuzdan elde edilen bir hammadde veya alkol kullanılmamasına dikkat edilmiştir. Bu yüzden ilk olarak gıda şirketleri tarafından yalnızca gıda ürünlerine helal sertifikaları alınarak kullanıcıların güvenli bir şekilde tüketimi için sertifikalar kendilerine sunulmuştur. Fakat değişen anlayış ve oluşan ihtiyaçtan dolayı bir zaman sonra birçok alanda helal sertifikalı ürün ortaya çıkmaya başlamıştır. Şirketler artık kullanıcılarına gıda kategorisinin yanı sıra, giyim, kozmetik ve lojistik gibi alanlarda da sertifikalandırmaya gitmişlerdir.
TS OIC/SMIIC 4 : 2018 Helal Kozmetikler – Genel Kurallar standardı baz alınarak başvurulan her bir ürün için ürün formülüne ait Kozmetik Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan Ürün Güvenlik Raporunun firma tarafından iletilmesi gerekmektedir. Her bir ürün için, ürün girdileri Kioscert Belgelendirme tarafından hem helal bakış açısı, hem de kozmetik yönetmeliğine uygunluğu açısından incelenir ve değerlendirilir. Kozmetik Ürün Güvenlik Raporunun ekleriyle birlikte değerlendirilmesi tamamlanır.
Bu süreç sonrasında, firmaların ISO 22716:2013 – Kozmetikler –İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Hakkında Kılavuz standardına uygun olarak üretim yapıyor olmaları, ürün gruplarına göre föyde yer alan standart, yönetmelik ve tebliğlere uymaları ve kontrolleri sağlamakta olduklarını göstermeleri beklenmektedir.

İhracatta Helal Kozmetik Belgesi

Helal kozmetik pazarı, Türkiye’nin ihracatında önemli bir payı olan Ortadoğu ülkelerinde, yılda yüzde 12 düzeyinde artmaktadır. Özellikle Müslüman ülkelerin yoğun olduğu coğrafyalarda her geçen yıl katlanarak büyüme gösteren helal kozmetik pazarı, dünya kozmetik sektöründe önemli paya sahiptir.

gıda   helal kozmetikler   cofc   eac belgesi   kosher belgesi   organik kozmetik   ias accreditation   kios certificate   iso 22483   kosher sertifikası   belgelendirme firmaları   ıas akreditasyon   nac akreditasyon   coc certificate   ias   ias akreditasyon türkiye   iso standards   iso belgesi   kalite yonetimi   cebelge   ürün belgelendirme   sistem belgelendirme   kalite standartları   güvenlik   toplumsal   iso   coc   kioscert certificate   certificate of conformity   kioscert