gida belgelendirme

Gluten Free Belgesi Nedir?

Son yıllarda sağlık konusunda artan farkındalık sayesinde bu konu hakkında pek çok şey duymaya başladık. Bir protein çeşidi olan “glüten”, çölyak hastaları ve glüten alerjisi olan bireylerde ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta ve tüketim tercihlerinden çıkarılmaktadır.  
Laboratuvarlarda glüten testlerinde doğrulanan faaliyetlerin çıktısına Gluten Free Belgesi/Sertifikası veya Glütensiz Belgesi/Sertifikası denilmektedir.

Gluten Free Belgesi Nasıl Alınır?

 Lisanslı, Yetkili Sertifikasyon Kuruluşu Kioscert Belgelendirme’ ye tescil başvurusunda bulunmaları ile sürecin ön başvurusu gerçekleşmektedir. Ön Başvuru sürecinden sonra Kioscert tarafından sunulan Sözleşme Onayı ile Sertifikasyon ve Etiketleme süreci başlamaktadır.
Onay sürecinden sonra, müşteri üreticiden ilgili ürün/ürünler için belirlenen miktarda numune istemektedir. Numune kontrol ve kabul işlemlerinin testi gerçekleştirecek Lisanslı Taşeron Laboratuvara ulaştırılması ile sondan bir önceki aşama gerçekleşecektir.

Gluten Free Belgesi Alabilen Ürünler:

1.      Tüm Et, Balık, Kümes Hayvanları ürünleri, Sakatatlar (bunların Çorbaları),
2.     Yumurta,
3.     Pirinç/unu/nişastası, mısır/mısır unu/nişastası, patates/patates unu/nişastası, darı, nohut unu, kestane unu, karabuğday unu, mercimek unu gibi benzer tahıl ve bakliyatlar ile unları,
4.     Tüm Kuru Baklagiller,
5.     Sebze, pirinç, mercimek ve bunların çorbaları,
6.     Süt, yoğurt ve peynir,
7.     Tereyağı, margarin ve bitkisel yağlar,
8.      Sebze ve Meyveler,
9.     Yulaf, Buğday ve Çavdar unu katılmamış her türlü tatlı, pirinç/unundan yapılan tatlılar, muhallebiler, sütlü̈ tatlı çeşitleri, şeker/akide şekerlemeleri, lokum, bal, pekmez, reçel, tahin helvası, meyve-sebze marmelatları ve şerbet ve kompostoları,
10.   Sirkeler, salamura ve konserveler, turşu, domates suyu, katkısız biber ve domates salçası gibi çeşniler ve bunlardan yapılan soslar,
11.    Tuz ve Baharatlar,
12.   Çay, kahve, süt, salep, ıhlamur, adaçayı, ayran, kolalı içecekler, gazlı içecekler ve meyve suları,
13.   Glüten değeri 20 ppm den küçük olan ve/veya Glüten değeri azaltılarak 20 ppm’ in altına düşürülmüş ürünlerdir.

Hangi Ürünler Gluten Free Belgesi Alamaz?

Gluten Free Belgesi, doğal kaynaklı bileşenleri içermesinden dolayı alınamamaktadır.
1.      Bulgur, Un veya ekmek içi ile hazırlanmış kırmalı ürünler veya yemekler (pide, börek vb.)
2.     Hammaddesi veya yarı mamulü, Yulaf, Arpa, Buğday, Çavdar olan ekmek, yufka, pide, börek, bulgur, yarma, makarna, erişte, şehriye, kuskus, tarhana ve bunlardan yapılan çorbalar, bisküviler, çikolatalar, gofretler, sütlü ve/veya unlu diğer tatlılar,
3.     Un ile kavrulmuş veya soslanmış kuruyemişler ve çerezler,
4.     Buğday unu bulunan tüm çeşniler, hazır salça, ketçap ve benzeri soslar,
5.     Maya yapısında Gluten içeren içecekler ve Boza. (şarap, alkol vb.)

Gluten Free Belgesi hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için sitemize başvurunuz.

GMO/GDO Free Etiketi Nedir?

Genetiği değiştirilmemiş (GDO' suz) gıda veya yem satışında asıl kanıt yükü tedarik zincirindedir. Bizim GDO' suz Tedarik Zinciri Standardımız, türlerinden bağımsız olarak, onaylı GDO' suz ürün tedarik etmeleri konusunda yardımcı olur. Bu belgelendirmemizin amacı, tedarik zincirindeki tek bir oyuncudan ziyade birçoğuna, hatta tüm üretim sürecini kapsayacak şekilde genişletilir.

GMO/GDO Free Belgesi Nasıl Alınır?

NON GMO standardı, genetiğini değiştirmeden ürün tedarik etmek isteyen firmalara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hem gıda hem de yem için geçerli olan bu standartlar, tedarik zinciri üzerindeki tüm firmalara uygulanabilir.

Bu Belgelendirme Standardı Neyi Kapsar?

Tohumdan yetiştirme sürecine, hasattan nakliye teslim almaya, depolamadan işlemeye bu aşamalardan da pazar kanalına kadar kalite yönetimi sistemlerinin bağımsız belgelendirmesini sunuyoruz. Belgelendirme ayrıca GDO'ların belgelendirilmesi ile ilgili yasal gerekliliklerin doğrulanmasını da içerir. 

2001/18/EC Direktifi, 1829/2003 ve 1830/2003 mevzuatları dahil olmak üzere, GDO' suz ürünlerle ilgili AB mevzuatlarını temel alan standartlarımız tedarik zincirindeki tüm süreçlere uygulanabilir:

  • Tohum tedariği
  • Tarım
  • Ticaret
  • İşleme

Bunun yanında tedarik zinciri için hizmetler:

  • Depolama
  • Nakliye
  • Numune alımı ve analizi

Belgelendirmeye ulaşan işletmeler, uygunluğun devam ettirildiğinin onaylanması için, yıllık gözetim denetimlerine tabi tutulacaklardır. GDO' suz tedarik zinciri belgelendirmesi ulusal veya uluslararası mevzuatla uygunluğun yerine geçmez. GDO' suz belgelendirme hizmetlerimize ek olarak, Amazon Biyom Dışı Tedarik Zinciri için de belgelendirme sunuyoruz.

GDO' suz ürünleri Kioscert ile onaylayın. İşletmenizi nasıl destekleyebileceğimizi öğrenmek için hemen bizimle iletişime geçin.

Sugar Free Belgesi Nedir?

Sugar Free Sertifikası / Belgesi, Yaşam Zinciri Etiket Sisteminin, ürün ve tüketici güvenliğini, bağlılığını kazanılmasında faydalı bir parçadır. Tüketiciye sunulacak Nihai Ürünlerin "İlave Şeker" içermediğine dair analiz eden bir etiketlemedir. Kioscert, Üretici Kuruluşların yaptığı başvuru sonrası, Akredite Laboratuvar Testleri ile ürünü/ürünleri sertifikalandırmaktadır.
Tescil sonucu uygun ürün için oluşturulan etikete “ İlave Şeker İçermez Etiketi/Sugar Free, Şekersiz Etiketi/Şeker İçermez Etiketi denir. Etiket kullanımı, Sugar Free Belgesi almaya hak kazanan üreticinin ürününe/ürünlerine verilmektedir. Üretici Etiketi kullanmak için Dijital Sertifikaya(QR Koda) Organizasyonun kamuoyuna yayınladığı linkten ulaşıp indirerek kullanmaya başlayabilir.

Sugar Free Belgesi, hakkında daha fazla bilgi almak için Kioscert’ e başvurunuz.

Lactose/Dairy Free Belgesi Nedir?

Dairy Free Belgesi (Süt Ürünü İçermez Etiketi), Kioscert Belgelendirmede yaşam zinciri etiketlemesidir. Tüketiciye sunulacak olan ürünlerin "Süt Ürünü" içermediğinin analizini yapan bir etiketlemedir. Dairy Free Belgesi, Test Odaklı yürütülen 3. taraf bir kontrol süreci uygulamasıyla gerçekleştirilir. Test odaklı olan bu uygulama, Akredite ve Lisanslı Laboratuvarlarımız tarafından test edilip ürünleri tesciller.
Kioscert, Üretici Kuruluşlarının başvurusu sonrası, Akredite Laboratuvar Testleri ile ürünü/ürünleri tescil ederek sertifikalandırmaktadır.

Bu belgelendirme hakkında detaylı bilgi almak için Kioscert’ e başvurup alanında uzman ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Caffeine Free Belgesi Nedir?

Caffeine Free Belgesi (Kafein İçermez Etiketi), Kioscert Belgelendirmede yaşam zinciri etiketlemesidir. Tüketiciye sunulacak ürünlerin "Kafein" içermediğinin analizini yapan bir etiketlemedir. Caffine Free Belgesi, Test Odaklı yürütülen 3. taraf bir kontrol süreci uygulamasıyla gerçekleştirilir. Test odaklı olan bu uygulama, Akredite ve Lisanslı Laboratuvarlarımız tarafından test edilip ürünleri tesciller.
Kioscert, Üretici Kuruluşların başvurusu sonrası, Akredite Laboratuvar Testleri ile ürünü/ürünleri tescil ederek sertifikalandırmaktadır.

Caffeine Free Belgesi, hakkında daha fazla bilgi almak için Kioscert’e başvurunuz.

Organic / Natural Belgesi Nedir?

Doğal Ürün Belgesi, tüketiciye, ürünlerin kendi hali ve doğallığını koruyan üretimleri ile ilgili tüketici beklentilerini karşılayan gıda ürünleri için güvenilir bir belgedir. Tamamen sağlıklı ve güvenli gıda zinciri oluşturan bir yapı sunmaktadır.

Doğal Ürün Belgesi Hangi Seviyelerde Verilmektedir?

Ürünlerin %100 doğal olabilmesi emek gerektirir. Doğal Ürün Belgesi 3 seviyede düzenlenmektedir. Bunlar;
•    Yüzde 100 Organik: Tamamen organik olan ya da sadece organik maddelerden üretilen gıdalar,
•    Organik: Bileşenlerinin en az yüzde 95’i organik olan gıdalar,
•    Organik Bileşenler ile Üretilmiş: Bileşenlerinin en az yüzde 70’i organik olan gıdalardır.

Doğal Ürün Belgesi Nasıl Alınır?

Organik/Doğal Ürün Belgesi alabilmek için üreticinin uluslararası standartlarda koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar sadece ürünün toplandığı son aşama değil. Tüm önemli aşamaları ekimi, gübrelemeyi, ilaçlamayı, aşılamayı, toplamayı ve ambalajlamayı kapsar.
Özel kuruluşlar üreticiyi denetler ve bu denetlemelere göre belgeyi verirler. Ancak bu kuruluşlar her üreticiyi denetlemez sadece denetlenme talebi isteyen üreticileri denetler. Tüm üreticilerin denetlenmemesi bir sistemin dezavantajı olarak görülse de tüketicilerin bilinçlendirilmesi ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.
Tüketici, Doğal Ürün Belgesi olan ürünlere yönelecek, bunun sonucunda da müşteri kazanmak isteyen tüm üreticiler Doğal Ürün Belgesi almaya çalışacaktır. Bu kapsamda üreticiler öncelikle, Doğal Ürün Belgesi almak için yapılması gerekenleri öğrenmeli, daha sonra tüm üretim sürecini gözden geçirmelidir. Yapılması gerekenleri tamamlayan üreticiler Doğal Ürün Belgesi alarak ürettikleri gıdanın ne kadar doğal olduğuna dair bilgiyi tüketiciye sunabilirler.

Sonuç olarak, Doğal Ürün Belgesi vermesi sayesinde;

•    Bilinçli tüketici istediği doğal ürünleri daha kolay bulabilir,
•    Üreticinin faaliyetleri denetlenmiş ve zararlı kimyasalların kullanılması kısıtlanmış olur,
•    İnsan ve doğa sağlığının korunması için adım atılmış olur,
•    Üreticiler daha doğal yollardan üretim yapmaya teşvik edilmiş olur,
•    Doğal yollarla üretim için Ar-Ge faaliyetleri teşvik edilmiş olur

protein çeşidi   doğal kaynaklı bileşenler   gdosuz gıdalar   ilave şeker içermeyen besinler   doğal ürünler