iso 45001 is sagligi ve guvenligi yonetim sistemi

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, ISO’nun uluslararası standartlarından bir tanesidir. İş yerlerinde genel olarak güvenliğin sağlanması için gerekli olan bu standart, en önemli ISO standartları arasında yer almaktadır. Bu nedenle sektörü fark etmeksizin her işletmenin söz konusu standarda uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi ve bu belgeye sahip olması gerekir. Bu sayede firmalar; çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğinin sağlandığı bir işletmede çalışmalarını sağlayabilir.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Amacı Nedir?

Bu standart, iş yerlerinde uygulanması gereken zorunlu bir standarttır. Uluslararası çaptaki ilk iş güvenliği ve sağlığı standardı olan ISO 45001’in en temel amacı meslek hastalıkları ile iş kazalarını en az seviyeye indirmek şeklindedir. Söz konusu standart, Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmeleri kapsamında hazırlanmaktadır. OHSAS 18001 yerine geçmektedir. ISO tarafından yayınlanan ISO 45001, İş Güvenliği Standardı ile ilgili ihtiyacın artması sonucunda geliştirilmiştir.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Faydaları Nelerdir?

ISO 45001 standardına sahip olan firmaların sahip olduğu çeşitli faydalar söz konusudur. Bu faydalardan genel olarak aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

·         İş güvenliği ve sağlığı faaliyetlerini gerçekleştiren kurum ve kuruluşların diğer faaliyetler ile entegre bir şekilde kaynaklarını korumaları sağlanır.

·         İş yerlerinde hastalık, ölüm, yaralanma, hasar ve tüm kayıplara neden olabilecek olayların ve kazaların önüne geçilmesi için söz konusu belgelerin varlığı çok önemlidir.

·         İş güvenliği ve sağlığı faaliyetlerinin kurum ve kuruluşlar içerisinde en sistematik hali ile yayılmasını sağlamaktadır.

·         Meydana gelebilecek arıza durumlarına karşılık maliyet ve süre konularında çeşitli hedeflere ulaşılmasını sağlamaktadır.

·         Çok daha güvenilir bir çalışma ortamı sunularak personelin kendini güvende hissetmesine olanak tanınır.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Neleri Kapsar?

Söz konusu standart OHSAS 18001 standardı yerine hazırlanarak 2018 yılında yürürlüğe girmiştir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan standart, aynı zamanda TSI 18001’in yerinde de uygulanmaktadır. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin en temel hedefinin küresel olarak yaşanmakta olan iş güvenliği ve sağlığı endişelerini ortadan kaldırmak olduğundan bahsedebiliriz.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Neden Alınır?

ISO 45001 belgesi, firmaların çalışanlarına çok daha güvenilir bir ortam sunabilmesini hedefler. Bu nedenle işletmeler çalışanlarının güvenliğini ve sağlığını korumak adına söz konusu belgeye sahip olmaktadır. İş kazalarının önlenmesi, en aza indirilmesi ve meslek hastalıklarının önlenmesi adına bu standardın zorunlu bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir?

Küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin tüm işletmelerin çalışanlarının güvenliğini ve sağlığını korumak için iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesine sahip olması zorunludur. Bu noktada herhangi bir sektör farklılığı da bulunmamaktadır.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 45001 belgesi de dahil olmak üzere tüm ISO belgelerinin tamamı belgelendirme kuruluşları tarafından sunulmaktadır. Söz konusu belgeye sahip olmak için bahsedilen belgelendirme kuruluşlarından birine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzun belgelendirme kuruluşuna ulaşması doğrultusunda firmanızın belgenin standartlarına uygun olup olmadığı incelenmektedir. Firmanın üretiminin standartlara uygun olması durumunda belgelendirme kuruluşları tarafından söz konusu belge sunulabilir.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nereden Alınır?

ISO belgelerinden en önemlisi olan iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesinin nereden alınacağı bireylerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu noktada firmamızın sizler için en hızlı ve en güvenilir şekilde ISO belgelerini sunduğundan bahsedebiliriz. Çalışanlarınızın daha konforlu ve güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için bu belgenin sağladığı avantajlardan faydalanmalısınız. Bu noktada yapmanız gereken tek şey belgelendirme kuruluşu olarak hizmet veren KiosCert ile iletişime geçmek olacaktır. Bu sayede ISO belgelerinin tümüne kolayca sahip olabilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

ıso 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi   iso45001 belgesi nedir   iso45001 belgesinin amacı nedir   iso45001 belgesinin faydaları nelerdir   iso45001 belgesi neleri kapsar   iso45001 belgesi neden alınır   iso45001 belgesini kimler alabilir   iso45001 belgesi nasıl alınır   iso45001 belgesi nereden alınır