Makine CE Belgesi/işareti , Avrupa Birliği ve Türkiye’nin teknik mevzuatına uyumu kapsamında geliştirilen ve üretimi tamamlanan nihai ürünün, temel güvenlik seviyelerine uygun olduğunu gösteren belge/işarettir.

CE Belgesi, üretilen ürünün asgari güvenlik seviyesine sahip olduğunu, temel gerekler olan insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşamı ve çevre tüketicilerinin korunması açısından bir engel teşkil etmediğini belirtir.

1993 Yılında yayınlanan Makina Direktifi, iki yıllık bir geçiş süresinin ardından 1995 yılı itibari ile de tam anlamıyla uygulamaya başlanmıştır. Bu direktif kapsamına giren her makinede CE işareti taşıyan bir etiket bulundurulmalıdır. Tüm bu güvenlik ve sağlık şartları yönetmelikler esasında uygulanırsa makinalara CE işareti makinanın üzerine veya etiketine okunur ve silinemeyecek şekilde yerleştirilir.

Üretici firma CE belgesi ile piyasaya sürülen ürünü, gerek yurt içi gerekse Avrupa pazarında kolayca satılabilmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde ürünün pasaportu gibi görünen CE belgesi/işareti firma için çok büyük önem arz etmektedir.

avrupa birliği   makine ce belgesiişareti   ce belgesi   cofc   eac belgesi   kosher belgesi   organik kozmetik   ias accreditation   kios certificate   iso 22483   kosher sertifikası   belgelendirme firmaları   ıas akreditasyon   nac akreditasyon   coc certificate   ias   ias akreditasyon türkiye   iso standards   iso belgesi   kalite yonetimi   cebelge   ürün belgelendirme   sistem belgelendirme   kalite standartları   güvenlik   toplumsal   iso   coc   kioscert certificate   certificate of conformity   kioscert