iso 50001 enerji yonetim sistemi

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, enerji uzmanları tarafından belirlenmiş olan çeşitli standartlar ölçüsünde enerji sistemlerinin oluşturulması, enerji giderlerinin düşürülmesi, enerji tasarrufunun yapılması ve çevre duyarlılığının teşvik edilmesi süreci sürdürülebilirliği ve sistemlerin oluşturulmasını sağlamaktadır. Söz konusu sistem doğrultusunda pek çok avantaj elde edebilmek mümkündür.

Günümüz koşullarında, giderek enerjiye yönelik bir ihtiyaç söz konusudur. Ancak çevreye olan duyarlılık nedeni ile enerji giderlerinin düşürülmesi ve enerjiye olan erişimin çok daha maliyetli olması enerji yönetim sistemlerinin varlığına neden olmuştur. Enerji kaynaklarında meydana gelen azalmalar çoğu ülke de enerjinin çok daha pahalı olmasına neden olmaktadır.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Amacı Nedir?

ISO tarafından geliştirilmiş önemli bir standart olan ISO 50001 standardının temel amacın enerji yönetimi için profesyonel bir sistemin oluşturulması, çevreye karşı duyarlılığın artırılması, enerji giderlerinin düşürülmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması şeklinde olacaktır. Enerji yönetim sistemi ile maliyetlerde azalma, çevresel etkinin azalması ve rekabet unsurunun artırılması söz konusu olmuştur.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Faydaları Nelerdir?

ISO 50001 belgesine sahip olan işletmelerin elde edebileceği çeşitli avantajlar söz konusudur. Bu noktada söz konusu avantajların aşağıdaki gibi olduğundan bahsedebiliriz.

·         Enerji maliyetlerinde tasarruf elde edilmesini sağlar.

·         Düşük maliyetler ile ve maliyetsiz bir şekilde enerji tasarrufunun elde edilmesini sağlar.

·         Enerji yönetim sistemleri, çok daha az sera gazı emisyonu oluşumu sağlamaktadır.

·         Değişkenlik gösteren enerji fiyatlarından çok daha az etkilenme sağlar.

·         Daha az karbon izinin oluşmasını sağlar.

·         İthal yakıtlara olan bağımlılığın azalmasını sağlar.

·         Çalışanların enerji farkındalığı ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlar.

·         Enerji tüketimi ve kullanımı ile iyileştirme sağlarken çok daha fazla bilgi akışına da destek olur.

·         Gelecekte enerji kullanım çok daha iyi anlaşılır olduğu için oluşan belirsizlikte azalmaktadır.

·         Bunların yanı sıra enerji sistemleri markalar için kurumsal imaj, olumlu tanıtım, işletme verimliliği sağlamaktadır.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Neleri Kapsar?

Bu yönetim sistemi genel olarak enerji yönetimini konu edinmektedir. Her işletmenin uygulayabileceği enerji tasarruflarını içeren sistem, kuruluşların politikalarının belirlenmesi, hedefleri ve amaçları doğrultusunda oluşturulmaktadır.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Neden Alınır?

İşletmelerinde enerji tasarrufu sağlayarak profesyonel bir şekilde faaliyet göstermek isteyen markaların bu sisteme dahil olması gerekmektedir. Daha önce da bahsedildiği gibi günümüzde enerji kaynaklarında azalma söz konusudur. Bu azalmanın önüne geçilmesi için tasarruf edilmesi şarttır. Bu da ancak enerji yönetim sistemleri ile olabilmektedir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir?

Her türlü alanda faaliyet gösteren firmanın bu sistem ve belgeye sahip olması mümkündür. Bu nedenle ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi her firmanın mutlaka sahip olması gereken bir belgedir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belge, ISO’nun belgelendirme kuruluşları tarafından sunulan bir belgedir. Bu noktada belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılarak gerekli incelemeler doğrultusunda bu belgeye sahip olmak mümkündür. Başvuru neticesinde yetkililer enerji belgesi için uygun olup olmadığınızı inceleyerek sizlere bu sistemi sunabilmektedir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nereden Alınır?

ISO 50001 belgesi firmamız KiosCert tarafından sunulmaktadır. Bu noktada siz de bize başvurarak söz konusu belgenin yukarıda bahsedilen avantajlarından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek olacaktır.

ıso 50001   enerji yönetim sistemi   iso50001 belgesi nedir   iso50001belgesinin amacı nedir   iso50001 belgesinin faydaları nelerdir   iso50001 belgesi neleri kapsar   iso50001 belgesi neden alınır   iso50001 belgesini kimler alabilir   iso50001 belgesi nasıl alınır   iso50001belgesi nereden alınır