iso 9001 kalite yonetim sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) tarafından belirlenmiş kalite yönetim sistemini ifade eder. Bu sistem, müşterilere sunulan hizmetlerin kalite standartlarını karşıladığını ve memnuniyet odaklı bir yaklaşım sergilendiğini ifade etmektedir. İşletmenin disiplinli bir yapıya kavuşmasını sağlayan ISO 9001, kalite yönetimi noktasında deneme – yanılma yönteminden bağımsız tecrübe elde edilmesini sağlar.

ISO 9001’in Amacı Nedir?

Kalite, müşteri odaklılık ve sürdürülebilir başarı hedefleyen işletmeler için olmazsa olmazlar arasında yer alan ISO 9001 ile aşağıda sıralanan amaçların elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede işletme daha güçlü ve başarılı özelliklere sahip olabilecektir.

 • Müşteri Odaklı Hizmet
 • Müşteri Sadakati ve Memnuniyeti
 • Yönetimin Sistematikleştirilmesi
 • Sürekli Gelişme
 • Karar Vermede Gerçekçilik
 • Tedarikçilerle Karşılıklı Yarara Dayanan İlişki

Bu amaçları gerçekleştirme hedefi olan işletmelerin ISO 9001 Belgesi alarak başarıya ulaşması mümkündür.

ISO 9001’in Faydaları Nelerdir?

İşletmenin sürdürülebilirliğini sağlamak ve diğer pek çok noktada fayda elde etmek adına ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ni tercih etmek gerekir. Aşağıda ISO 9001 sayesinde elde edilecek faydaları inceleyebilirsiniz.

 • Şirket itibarını koruyarak değerini arttırır,
 • Maliyetlerin azaltılmasında yardımcı olur,
 • İletişim süreçlerini geliştirerek iş akışını kolaylaştırır,
 • Süreç yönetiminde profesyonellik sağlar,
 • Risk tahmini yapmayı mümkün kılar,
 • Müşteri memnuniyeti sunar,
 • Ürün ve hizmetlerin potansiyelini iyileştirir.

Tüm bu faydaları düşünüldüğünde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi bir işletme için olmazsa olmazlar arasında kabul edilmektedir. İşletmenin geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemesi adına bu hizmetten fayda sağlamak şarttır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Neleri Kapsar?

Kuruluşların mal ve hizmet üretme esnasında yeterli kalite koşullarını gösterdiğini sergilemek adına tercih edilmektedir. Bu çerçevede ISO 9001 standardı tasarım aşamasından sarış sonrası servis safhasına ulaşana kadar hizmetlerin değerlendirilmesini ele alır. Standart kapsamında aşağıdaki hususların ele alındığı ifade edilmektedir.

 • Kalite Yönetim Sistemi
 • Yönetim Sorumluluğu
 • Ürün Tasarımı
 • Kaynakların Yönetimi
 • Ölçme, Analiz ve İyileştirme

Tüm bu süreçler dikkate alınırken daha başarılı bir sonuç hedeflenmektedir. Bu çerçevede işletmelerin ISO 9001 ile daha üstün bir yaklaşıma sahip olması mümkündür.

ISO 9001 Neden Alınır?

ISO 9001 ile belgenin işletmenize sağladığı faydaları elde etmek mümkün. Bu çerçevede yukarıda detayları paylaşılan faydaları ele alarak ISO 9001 belge alma sürecinde profesyonel destek alabilirsiniz.

ISO 9001 Belgesini Kimler Alabilir?

ISO 9001 Belgesi almak isteyen kurum ve kuruluşlarla alakalı herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu nedenle hizmet sunulan sektör ne olursa olsun ISO 9001 Belgesini almak adına belge alma adımlarını takip etmek yeterli olacaktır. Peki, ISO 9001 ile ilgili belge alma sürecinde sizi neler bekler?

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO Belgesi alma süreci Akredite ve bağımsız kuruluşların desteği ile gerçekleştirilmektedir. IAS VE NAC tarafından yetkilendirilmiş firmaların süreç yönetimi ile ISO 9001 Sistemine uygunluk sağlanmaktadır. Sisteme uygunluk için koşulların değerlendirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir. Bu çerçevede süreç boyunca kontrollerin yapılarak en ufak bir eksikliğin olmadığından emin olunmalıdır.

ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır?

Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) tarafından düzenlenen koşullara uygunluğu gösteren ISO 9001’i almak için akredite bir kuruluş aracılığıyla IAS VE NAC’a başvuru gerçekleşir. Koşulların sağlanması ve diğer bütün süreçlerin başarıyla tamamlanması çerçevesinde başvuran kuruluş ISO 9001 Belgesi’ni almaya hak kazanmaktadır. Belgenin geçici süreyle verilmesi nedeniyle koşulların devamının kanıtlanması adına yılda bir yenileme gerekmektedir. Bu çerçevede ISO 9001 Belgesi’ne sahip kuruluşlar 1 yıllık süre sonucunda tekrar başvuru yapmalıdır.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

ıso 9001   kalite yönetim sistemi   iso9001 belgesi nedir   iso9001 belgesinin amacı nedir   iso9001 belgesinin faydaları nelerdir   iso9001 belgesi neleri kapsar   iso9001 belgesi neden alınır   iso9001 belgesini kimler alabilir   iso9001 belgesi nasıl alınır   iso9001 belgesi nereden alınır