kozmetik helal belgesi

Kioscert Kozmetik HELAL Sertifikası nedir ?

Helal, Allah’ın ayetler ile insanlara ulaştırdığı, kişiye zarar vermeyen her şeyi yapabilme durumudur. Ayrıca Helal kelimesi Arapça’dan dilimize giren ve izin verilmiş anlamına da gelmektedir.

Helal Kozmetik

Ülkemizde helal ürün denilince akla ilk olarak gıda ürünleri gelmektedir. Çünkü bu anlayış ülkemizde hala tam olarak oturmamıştır. Bir süre yalnızca domuz eti veya domuzdan elde edilen bir hammadde veya alkol kullanılmamasına dikkat edilmiştir. Bu yüzden ilk olarak gıda şirketleri tarafından yalnızca gıda ürünlerine helal sertifikaları alınarak kullanıcıların güvenli bir şekilde tüketimi için sertifikalar kendilerine sunulmuştur. Fakat değişen anlayış ve oluşan ihtiyaçtan dolayı bir zaman sonra birçok alanda helal sertifikalı ürün ortaya çıkmaya başlamıştır. Şirketler artık kullanıcılarına gıda kategorisinin yanı sıra, giyim, kozmetik ve lojistik gibi alanlarda da sertifikalandırmaya gitmişlerdir.
TS OIC/SMIIC 4 : 2018 Helal Kozmetikler – Genel Kurallar standardı baz alınarak başvurulan her bir ürün için ürün formülüne ait Kozmetik Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan Ürün Güvenlik Raporunun firma tarafından iletilmesi gerekmektedir. Her bir ürün için, ürün girdileri Kioscert Belgelendirme tarafından hem helal bakış açısı, hem de kozmetik yönetmeliğine uygunluğu açısından incelenir ve değerlendirilir. Kozmetik Ürün Güvenlik Raporunun ekleriyle birlikte değerlendirilmesi tamamlanır.
Bu süreç sonrasında, firmaların ISO 22716:2013 – Kozmetikler –İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Hakkında Kılavuz standardına uygun olarak üretim yapıyor olmaları, ürün gruplarına göre föyde yer alan standart, yönetmelik ve tebliğlere uymaları ve kontrolleri sağlamakta olduklarını göstermeleri beklenmektedir.

İhracatta Helal Kozmetik Belgesi

Helal kozmetik pazarı, Türkiye’nin ihracatında önemli bir payı olan Ortadoğu ülkelerinde, yılda yüzde 12 düzeyinde artmaktadır. Özellikle Müslüman ülkelerin yoğun olduğu coğrafyalarda her geçen yıl katlanarak büyüme gösteren helal kozmetik pazarı, dünya kozmetik sektöründe önemli paya sahiptir.

Kozmetik Helal Belgesi Nedir?

Kozmetik Helal Belgesi, kadınlar tarafından sık sık kullanılan kozmetik ürünlerinin titiz bir şekilde üretilmesi ve İslam inancı esaslarına göre üretilerek tüketiciye sunulmasını kapsar. Bu bağlamda kozmetik ürünlerin üretim, ambalajlama ve dağıtım süreçlerinde ‘Helal’ detayına dikkat edilerek üretim yapılması hedeflenmektedir. Üreticilerin Helal konusunda titiz pazarlara girmesi konusunda Kozmetik Helal Belgesi büyük önem taşımaktadır.

Kozmetik Helal Belgesi Amacı Nedir?

Kozmetik Helal Belgesi almak isteyen üreticilerin tek bir amacı vardır. Ürünün Helal hassasiyeti olan pazarlarda satışını kolaylaştırmaktır. Bazı ülkeler ‘Helal’ ibaresi yer almayan ürünlerin ülke sınırları içerisine girişini yasaklar. Bunun yanı sıra ülke sınırı içine giren ürünlerin ‘Helal’ olmaması tüketicilerin olumsuz yaklaşımına neden olur. Markaların daha kolay satış ve pazar hedeflerini büyütmek adına tercih edeceği Kozmetik Helal Belgesi bu yönüyle büyük önem taşır.

Kozmetik Helal Belgesi Faydaları Nelerdir?

Helal Kozmetik Belgesi, kozmetik ürünlerin içerisine standartlar doğrultusunda belirlenmiş ürün ve maddelerin konmasını engeller. Bu çerçevede kozmetik ürünlerinin üretiminde kullanılan girdiler ve proses boyunca ürüne temas eden bütün unsurların helal olması arzu edilmektedir. Böylelikle ürün standart kapsamında gerekli koşulları taşır. Siz de bir kozmetik ürün üreticisi olarak helal belgesi almayı ve geniş bir pazara ulaşmayı tercih edebilirsiniz.

Kozmetik Helal Belgesi Neleri Kapsar?

Kozmetik Helal Belgesi tercih etmek isteyen üreticiler açısından bu belgenin kapsamı kozmetik amaçlarla üretilen ürünlerin tamamıdır. Bu çerçevede kozmetik ürünlerin İslam inancında helal kabul edilmeyen herhangi bir unsur içermemesi adına denetim yapılmaktadır. Helal Belgesi olan kozmetik ürünlerin düzenli aralıklarla değerlendirilmesi ve üretim sürecinin titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kozmetik Helal Belgesi Neden Alınır?

Helal Belgesi almak isteyen firmaların temel amacı ürünlerin yeni pazarlara girişini kolaylaştırmak ve geniş bir alanda ürün satışını sürdürmektir. Bu nedenle de kozmetik ürünlerle ilgili üretime bir şekilde katkısı olan bütün firmaların ürünlere karşı bakış açısını iyileştirmek adına Helal Belgesi almaları gerekir. Yönetmeliğe uygun ve standartları titiz bir şekilde değerlendirerek üretilen ürünlerin belgelendirilmesi adına Kozmetik Helal Belgesi dikkat çekmektedir.

Kozmetik Helal Belgesini Kimler Alabilir?

Kozmetik Helal Belgesi almak isteyen kurumların ihtiyaçlarını karşılamak adına öncelikle gerekli koşulları ve şartları sağlamaları gerekir. Belge alma sürecinin belli kıstasları sağlamaya dayalı olduğu düşünüldüğünde bu konuda titiz bir sürece ihtiyaç vardır. Kozmetik ürün imalatı ve imalat sürecine katkısı olan herkesin tercihi olan Kozmetik Helal Belgesi ile ürün standartlarını iyileştirmek mümkün olacaktır.

Kozmetik Helal Belgesi Nasıl Alınır?

Üretici bir firma olarak kozmetik ürünlerle ilgili çözüm üretiyorsanız kozmetik helal belgesi alma noktasında titiz çalışmalar yürütmeniz gerekecektir. Bu bağlamda belge alma sürecini titiz bir şekilde sürdürmek adına mutlaka KiosCert ile iletişime geçmeniz gerekir. Bağımsız ve akredite kurumlar tarafından verilen belge sayesinde üretim ve satış süreçlerini daha profesyonel bir çerçeveye oturtmak mümkün olacaktır. Öte yandan ürünlerin yeni pazarlara girişi de kolaylaşacaktır.

Kozmetik Helal Belgesi Nereden Alınır?

Helal Belgesini kozmetik ürünler için almak istiyorsanız akredite ve bağımsız bir kuruluş olan KiosCert ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu konuda profesyonel çalışmalar gerçekleştiren KiosCert uzman ekibi sayesinde bütün ihtiyaçlarınıza cevap verir. Üstelik profesyonel bakış açısıyla da taleplerinizi karşılar. Siz de kozmetik helal belgesi almak istiyorsanız profesyonel ekibimizle iletişime geçerek gerekli adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

ts oıcsmııc 4 helal belgesi nedir   ts oıcsmııc 4 helal belgesinin amacı nedir   ts oıcsmııc 4 helal belgesinin faydaları nelerdir   ts oıcsmııc 4 helal belgesi neleri kapsar   ts oıcsmııc 4 helal belgesi neden alınır   ts oıcsmııc 4 helal belgesini kimler alabilir   ts oıcsmııc 4 helal belgesi nasıl alınır   ts oıcsmııc 4 helal belgesi nereden alınır