iso 22301 toplumsal guvenlik ve is surekliligi yonetim sistemi

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, kurumların başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi için son derece önemli olan bir ISO yönetim sistemidir. Söz konusu yönetim sistemi, iş sürekliliğinin sağlanması için büyük önem arz eden uluslararası bir standarttır.

Toplumsal refahın en iyi şekilde sağlanarak işletmelerin iş sürekliliğini devam ettirebilmeleri için toplumsal güvenlik ve iş sürekliliği ile ilgili standartlara uyulması gerekmektedir. Bu noktada beklenmeyen kesintiler kapsamında iş sürekliliğinin ortadan kalkması, bireylerin hizmet ve ürünlere çok daha rahat bir şekilde ulaşabilir olmasını sağlayacaktır. Bu da toplumsal güven ve refahın çok daha kolay bir şekilde elde edilmesini sağlamaktadır.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Amacı Nedir?

Uluslararası arena da genel olarak BS 25999 şeklinde uygulanan bu standart, ISO kapsamında sunulması ile ISO 22301 standardı olarak bilinmeye başlamıştır. Söz konusu standardın en temel amacı uluslararası olarak faaliyet gösteren tüm firmaların toplumsal güvenlik ve iş sürekliliği yönetimi açısından başarılı olmasını sağlamaktır.

Bu standart, büyük ya da küçük fark etmeksizin işletmelerin işlerinin aksaması için kesintilere karşılık verilmesi açısından geliştirilmiştir. Beklenmedik bir kesinti durumunda yapılabilecekler bu standart çerçevesinde belirlenmiştir.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Faydaları Nelerdir?

Bu standart dünya genelinde 160 ülke tarafından onaylanmıştır. Bu noktada sağladığı faydalardan aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

·         İş ile ilgili var olan ya da gelecekteki tehditleri belirleyerek bunların doğrudan yönetilmesi noktasında büyük bir avantaj sağlar.

·         Bu standart, olanların etkisini en aza indirmektedir.

·         İşletmelerde kriz meydana gelmesi durumunda kritik fonksiyonların her zaman çalışması temin edilmektedir.

·         Sürekliliğin sağlanması açısından kabiliyetin kanıtlanması ile birlikte günümüzde önemli bir rekabet anlayışı oluşturulmaktadır.

·         Müşterilerin tedarikçilerin, çalışanların ve pay sahiplerinin gereksinimleri ile risk değerlendirmesi yapılması sağlanır.

·         Kriz anlarında toplum için önemli olan fonksiyonların etkili bir biçimde işlenmesi için büyük destek sağlar.

·         Uluslararası ve ulusal pazarda sürekliliğin sağlanması için rekabet gücünün en iyi şekilde artırılmasına yardımcı olmaktadır.

·         İşletmelerin prestijlerini arttırır ve marka bilinirliği ile ilgili önemli bir fark yaratır.

·         Tedarik zincirlerinin son derece güvenilir olarak tesis edilmesi sağlanır.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Neleri Kapsar?

Bu standart, kurumların iş sürekliliği sağlamak adına gerekli planları oluşturmaları, izlemeleri ve incelemeleri gerçekleştirmeleri için tercih edilmektedir.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Neden Alınır?

ISO 22301 belgesi, kuruluşların riskleri azaltmaları ve yıkıcı olaylardan kurtulmaları için belgelenmiş olan bir yönetim sistemidir.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir?

Bu belge, farklı sektörlerde çeşitli hizmetler sunan firma ve kuruluşlar tarafından herhangi bir şart olmadan alınan bir belgedir. Bu noktada firmaların gerekli koşulları sağlaması yeterli olacaktır.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belge, ISO’nun belgelendirme kuruluşları tarafından sunulan bir belgedir. Bu noktada belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılarak gerekli incelemeler doğrultusunda bu belgeye sahip olmak mümkündür.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Nereden Alınır?

ISO 22301 belgesi firmamız KiosCert tarafından sunulmaktadır. Bu noktada siz de bize başvurarak söz konusu belgenin yukarıda bahsedilen avantajlarından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

ıso 22301   toplumsal güvenlik ve iş sürekliliği yönetim sistemi   iso22301 belgesi nedir   iso22301 belgesinin amacı nedir   iso22301 belgesinin faydaları nelerdir   iso22301 belgesi neleri kapsar   iso22301 belgesi neden alınır   iso22301 belgesini kimler alabilir   iso22301 belgesi nasıl alınır   iso22301 belgesi nereden alınır