iso 14001 cevre yonetim sistemi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, doğal kaynak kullanımı konusunda sınırlandırmayı ele alırken su, toprak ve canlılara verilen zararın da azaltılmasını hedefler. Bu kapsamda çevre performansının iyileştirilmesi ve mevzuata uygun çevre yaklaşımlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Avrupa Birliği mevzuatı ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uyumu da ele alan ISO 14001 Belgesi sayesinde çevreci bir yaklaşım edinmek mümkündür.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Amacı Nedir?

Çevrenin insanlık tarafından ciddi manada kirletilmesi yaşanılamaz bir ortamın ortaya çıkışını tetikler. Bu bağlamda ISO 14001 Belgesi alan her kuruluş çevreci bir yaklaşımla hareket ederek faaliyetlerini sürdürür. Söz konusu anlayış hem müşterilerle güçlü bir iletişime hem de tedarikçilerle kaliteli iş birliğine zemin hazırlar.  

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Faydaları Nelerdir?

İşletmelerin doğal kaynakları kullanması ve çalışmalarını daha makul bir çerçeveye oturtması açısından önemli olan ISO 14001 Sistemi ile pek çok avantajın gündeme gelmesi mümkün. Bu bağlamda bir işletmenin ISO 14001 ile elde edeceği avantajları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Doğal kaynak kullanımında verimliliği sağlayarak maliyetlerin azaltılmasını destekler,
 • İşletme kalitesini arttırarak personelin performansını etkiler,
 • Çevreye karşı sorumluluk bilincini tetikler,
 • Potansiyel tehlikelerin belirlenmesini sağlayarak kaza ve acil durumlara yönelik hazırlıklı olmayı sağlar,
 • Personel eğitimleri sayesinde çevre bilincinin oluşturulması mümkün olur,
 • Ulusal ve uluslararası düzenlemelere uyum elde edilmektedir,
 • İşletme faaliyetlerinin neden olduğu kirlilikte azalma meydana gelir,
 • Yeşil üretimin değerli kabul edildiği pazarlara giriş kolaylaşmaktadır.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Neleri Kapsar?

Kuruluşların ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kapsamında hem çevreye hem de canlılara yönelik yaklaşımının makul seviyeye taşınması arzu edilmektedir. Bu bağlamda kapsamı değerlendirirken aşağıdaki hususların dikkate alındığı ifade edilmelidir.

 • Çevre Politikası
 • Kaynak Kullanımı
 • Çevre Bilinci
 • Operasyonel Süreçler
 • Çevreye Uyumun Sağlanması

Tüm bu ilkeler kapsamında Çevre Yönetim Sistemi’nin tesis edilmesi ve uygulamaya konması hedeflenmektedir. Bu ilkelerin göz ardı edilmesi sisteme dair eksikliklere yol açacaktır.

ISO 14001 Belgesi Neden Alınır?

ISO 14001 Belgesi almak isteyen kuruluşların öncelikli amacı yukarıda ifade edilen faydaları elde etmektir. Çoğu tüketici ve tedarikçi için çevre bilincine sahip marka ve kurumları tercih etme ihtiyacı hissedilmektedir. Bu sayede çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir yaklaşımın elde edilmesi söz konusudur. Bir kurum ya da işletmenin ISO 14001 Belgesi almasıyla daha kârlı ve sürdürülebilir sonuçlara ulaşması muhtemeldir.

ISO 14001 Belgesini Kimler Alabilir?

ISO 14001 Belgesi almak isteyen kurumlar değerlendirildiğinde herhangi bir kısıtlamanın olmadığı görülmektedir. Bu çerçevede faaliyetlerini başarılı bir seviyeye taşımak ve bunu yaparken çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmek isteyen her işletme ISO 14001 için başvuruda bulunabilmektedir. Peki, ISO 14001 Belgesi’ni almak için neler yapılmalıdır?

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 14001 Belgesi almak isteyen kuruluşların öncelikli olarak IAS VE NAC tarafından akredite edilmiş bağımsız bir kuruluşa başvurması gerekir. Yapılan başvuru sonrasında gerekli koşullara uygunluk ve denetimler gerçekleştirilerek belge alma sürecinin tamamlanması sağlanır. Belge alma sürecinde hem koşullara uyum hem de belgelendirme sürecini bizimle iletişime geçerek tamamlayabilirsiniz. ISO 14001 Belgesi’nin geçerlilik süresi 1 yıl olduğundan belge alan kuruluşların yenileme için her yıl başvuru yapması gerekmektedir.

ISO 14001 Belgesi Nereden Alınır?

ISO 14001 Belgesi almak için IAS VE NAC tarafından yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluşa başvurmanız yeterlidir. Standartların kontrolü ve belgelendirmesi için size destek olacak danışmanlarımızla IAS VE NAC’ın verdiği belgeleri elde edebilirsiniz. Belge alma süreçleri için KiosCert ile iletişime geçebilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

ıso 14001 çevre yönetim sistemi belgesi nedir   iso 14001 belgesinin amacı nedir   iso 14001 belgesinin faydaları nelerdir   iso 14001 belgesi neleri kapsar   iso 14001 belgesi neden alınır   iso 14001 belgesini kimler alabilir   iso 14001 belgesi nasıl alınır   iso 14001 belgesi nereden alınır   cofc   eac belgesi   kosher belgesi   organik kozmetik   ias accreditation   kios certificate   iso 22483   kosher sertifikası   belgelendirme firmaları   ıas akreditasyon   nac akreditasyon   coc certificate   ias   ias akreditasyon türkiye   iso standards   iso belgesi   kalite yonetimi   cebelge   ürün belgelendirme   sistem belgelendirme   kalite standartları   güvenlik   toplumsal   iso   coc   kioscert certificate   certificate of conformity   kioscert