kozmetik organik belgesi

Kioscert Organik Doğal Kozmetik Sertifikası Nedir ?

Kozmetik ürünlerin tarihi çok eskilere dayanır. Bilenen ilk kozmetikler doğada bulunan madenler, yağlar, esansiyel yağlar gibi ürünlerdir. Çoğunlukla killerin içinde bulunan madenlerden aldıkları renklerle yüz ve vücut boyama, kokular insanların kendine gizem ve ilgi katması, meşe külleri ile hayvan iç yağlarını karıştırıp sabunlar elde etmeleri ilk akla gelen kozmetikler ve kullanım amaçları olabilir. 1900 lü yılların başında kimyacıların, ilk kez Chanel 5 adlı kokunun molekülün sentezlenmesi, 1940 lı yıllarda yağ alkolü esterlerinin sentezinin yapılması gibi modern kozmetik sektörünün köşe taşları ile günümüz kozmetik sektörü oluşmuştur. Kozmetik amaçlı kullanılan kokuların ve kimyasalların sentezlenmeye başlanması, fiyatların düşmesini, ürünlerin kullanımlarının yaygınlaşmasını ve de yüzlerce çeşit kozmetik ürünün üretilmesini bugün ki devasa kozmetik sektörünün oluşmasını sağlamıştır.

ISO 16128-1 Doğal ve Organik kozmetik bileşenler ile ürünlerin teknik tanımları ve kriterleri ile ilgili Klavuz-Bölüm 1: Bileşenlerin tanımları ve ISO 16128-2 Kozmetik-teknik kurallar doğal için tanımlar ve
Kriterler ve organik kozmetik maddeler ürünleri üreten firmalarla diğer firmaları ayırmak için bir belgelendirme sistemi oluşturdu.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu doğal ve Organik Kozmetik Bileşen ve Ürün İddialarına İlişkin Klavuz Sürüm 1.0 ve 23/05/2005 Tarihli 25823 sayılı Kozmetik yönetmeliğinin 6 ıncı ve 10 uncu maddelerine istinaden hazırlanmış bir klavuzdur.
Kioscert 2018 yılında İzmir’de kurulan özel kuruluşlar tarafından kurulmuş organik kozmetik ve kozmetik Helal Sertifikası veren uluslar arası bir kuruluştur.
Başvurulan her bir ürün için ürün formülüne ait kozmetik yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan Ürün Güvenlik raporunun firma tarafından iletilmesi gerekmektedir.

Kozmetik Organik Belgesi

Son günlerde önemli bir belge olan organik kozmetik belgesi ile ilgili tümmerak edilenleri sizler için derledik. Siz de bu belgeye sahip olmak ve belge ile ilgili çeşitli detayları öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için hazırladığımız bu rehberi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kozmetik Organik Belgesi Nedir?

Bilindiği üzere, kozmetik, hayatın en önemli parçalardan biri haline gelmiştir. Özellikle kadınlar için en önemli ürünler arasında yer alan kozmetik ürünler, genellikle ağır kimyasal bileşenlerden meydana gelmektedir. Bu durumda uzun vadede insan hayatına olumsuz bir etkisinin olduğundan bahsedebiliriz. Bu tür ürünler doğa ve çevre için ciddi zararlar vermektedir. Bu da kozmetik ürünlerde organik üretimin artmasına neden olmuştur. Kozmetik organik belgesi, ürünlerin doğal olduğunu ifade eden belgedir. Çeşitli test ve analizler gerçekleştirilerek ürünlerin uygun bulunması durumunda bu belgenin verilmesi mümkündür.

Kozmetik Organik Belgesi Amacı Nedir?

Gerçekleştirilen test ve analizler doğrultusunda tüm üretim ve paketleme süreçlerinin çerçevesi kontrol edilerek ürünlerin doğallığı test edilmektedir. Bu sayede kullanacağınızın ürünün doğal bir içeriğe sahip olup olmadığını anlamanız mümkün hale gelir. Organik kozmetik belgesinin en temel amacı kozmetik ürünlerin gerçekten doğal bir içeriğe sahip olup olmadığını tüketicilere belli etmektir. Çevre etiketi kozmetik ürünlerin hem ekolojik hem de insan sağlığı için önemini vurgulamaktadır. Geri dönüşümü son derece kolay olan bu ürünlerin güvenle kullanılması mümkündür.

Kozmetik Organik Belgesi Faydaları Nelerdir?

Bu belgeye sahip olan ürünlerin tamamen organik bir içeriğe sahip olduğu net bir şekilde belli olmaktadır. Ekonomik ilerlemeyi uzlaştırabilecek çeşitli sürdürülebilir bir kalkınma planının oluşturulması sağladığı temel fayda ve amaçlar arasında yer almaktadır.

Organik içeriğe sahip olduğunu iddia eden birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin gerçekten organik olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Kozmetik organik belgesi sayesinde bu ürünlerin doğal ve organik olup olmadığını anlamak mümkün hale gelir. Bu da belgenin en önemli faydasıdır.

Kozmetik Organik Belgesi Neleri Kapsar?

Organik kozmetik belgesinin kapsamı son derece geniştir. Organik kozmetik belgesi kozmetik ürünlere ve kullanım amaçlarına göre kullanılan hammaddelere uygulanır. Bu noktada belgenin kapsamı genel olarak aşağıdaki gibidir.

·         Doğal ya da organik ürünlerin hammaddelerine ait olan sertifikasyon organik içeriği ve temel formülleri içermektedir.

·         Sertifikalı referanslarda kullanılması için doğal olmayan hammaddelerin onayını da kapsamaktadır.

Kozmetik Organik Belgesi Neden Alınır?

Kozmetik organik belgesi, firmaların ürettiği ürünlerin organik ve doğal içeriğe sahip olduğunu müşterilerine iletmesi için alınmaktadır. Bu noktada kozmetik organik belgesi, ürünleri organik içeriğe sahip olan firmalar tarafından bunu belli etmek için tercih edilmektedir.

Kozmetik Organik Belgesini Kimler Alabilir?

Organik kozmetik belgesi, ürünleri organik içeriğe sahip olan firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Kozmetik Organik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeye sahip olmak istediğinizde söz konusu ürünün bu belgenin standartlara uygun olup olmadığı incelenmektedir. Bu inceleme profesyonel bir belgelendirme kuruluşu tarafından yapılır.

Kozmetik Organik Belgesi Nereden Alınır?

Siz de söz konusu belgeye sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz Firmamız sizlere bu belgeyi en doğru şekilde sunmaktadır. Bizimle iletişime geçerek bu belgeye kolayca sahip olabilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

kozmetik organik belgesi nedir   kozmetik organik belgesinin amacı nedir   kozmetik organik belgesinin faydaları nelerdir   kozmetik organik belgesi neleri kapsar   kozmetik organik belgesi neden alınır   kozmetik organik belgesini kimler alabilir   kozmetik organik belgesi nasıl alınır   kozmetik organik belgesi nereden alınır