FDA Belgesi Nedir?

FDA, Amerika Birleşik Devletleri’nin gıda, ilaç, kan ürünleri, medikal ürünler, medikal araçlar, kozmetik ve veteriner ürünler gibi pek çok üründe sorumlu ofisidir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi olarak da bilinen FDA, 1862 yılında kurulmuş ve uzun yıllardır Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet verir. İlaç ve gıda ürünleri başta olmak üzere pek çok ürün grubunu denetleyen kurum FDA Belgesi ile ülkeye giriş yapan ürünlerin gerekli standartları taşıyıp taşımadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır.

FDA Belgesi Amacı Nedir?

FDA Belgesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerek insan gerekse de hayvanlar tarafından tüketilecek gıdalarla alakalı bütün süreçleri kontrol etmeyi hedefler. Ürünlerin imalatı, ambalajlanması ve dağıtılması konusunda belli standartların sağlanması adına tercih edilmektedir. Halkın Biyoterörizm’e karşı korunması adına tercih edilen FDA Belgesi sayesinde gıda kaynaklı olumsuzlukların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ABD’ye gıda ve ilaç benzeri ürünleri ihraç edecek firmaların FDA Belgesi almış olmaları gerekir.

FDA Belgesi Faydaları Nelerdir?

İhracatçıların belli pazarlara girişi konusunda çeşitli belgelere sahip olmaları gerekmektedir. Bu çerçevede tercih edilen FDA Belgesi, hedef pazarı Amerika Birleşik Devletleri olan firmalar için özel bir seçenektir. İhracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ürünlerin gümrüğe takılmaması adına çok değerli olan FDA Belgesi sayesinde kurumsal bir çözüme ulaşmak mümkün olacaktır. Hedefi Amerika Birleşik Devletleri’ne gıda ve ilaç benzeri ürün ihraç etmek olan her firma FDA Belgesi’ne sahip olmalıdır.

FDA Belgesi Neleri Kapsar?

FDA Belgesi başta gıda ve ilaç ürünleri olmak üzere medikal cihazlar, veteriner ürünleri, biyomedikal ürünler, kozmetik ürünler ve radyasyon yayan aletleri kapsamaktadır. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi tarafından kapsamı belirlenen belgenin alınmaması durumunda bahse konu ürünlerin ABD sınırlarına girişi imkânsızdır. Bu nedenle de kapsam içerisindeki ürünlerle alakalı satışı yönetmek adına FDA Belgesi almak gerekir.

FDA Belgesi Neden Alınır?

FDA Belgesi almak isteyen kurumların tamamı ABD’ye ihracat gerçekleştirmek isteyen kimselerdir. Bu çerçevede önemli olan ürünlerin gerekli koşulları taşıması ve ihracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Aksi takdirde firmanın ürün ihracatını gerçekleştirerek ABD pazarına girişi mümkün olmayacaktır. O halde siz de kurumunuzun ABD pazarındaki gücünü arttırmak adına FDA Belgesi başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

FDA Belgesini Kimler Alabilir?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından belirlenmiş koşulları taşıyan ve Amerika pazarında ürün satışı gerçekleştirmek isteyen her firma için FDA Belgesi almak mümkün olacaktır. Bu nedenle de yapmanız gereken sadece başvuru sürecini doğru bir şekilde planlamak ve kaliteli bir deneyim elde etmek olmalı. KiosCert bu süreçte hem başvuru hem de süreç yönetimini sizlerle yürütür.

FDA Belgesi Nasıl Alınır?

FDA Belgesi alma sürecinde başvuru sahibi firmaların belli koşulları sağlaması ve belge için yeterliliği ispat etmesi gerekir. Bu süreçte en önemli husus şartları yerine getirmek, gerekli belgeleri ibraz etmek ve süreci profesyonel bir şekilde yürütmektir. KiosCert ile siz de ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilirsiniz.

FDA Belgesi Nereden Alınır?

FDA Belgesi almak istediğinizde başvurunuzu bağımsız ve akredite bir kurum aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekir. Bu bağlamda KiosCert size bütün süreçle alakalı destek olacaktır. Burada yapmanız gereken sadece profesyonel ekibimizin yönlendirmelerine uyarak sürecin titiz bir şekilde devam etmesini sağlamaktır. O halde FDA Belgesi ile ilgili süreci yöneterek daha başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

fda belgesi nedir   fda belgesinin amacı nedir   fda belgesinin faydaları nelerdir   fda belgesi neleri kapsar   fda belgesi neden alınır   fda belgesini kimler alabilir   fda belgesi nasıl alınır   fda belgesi nereden alınır