iso 14046 su ayak izi dogrulamasi

Su Ayak İzi Nedir?

Su yaşamsal anlamda tüm canlılar için önemli bir yere sahiptir. Sulama, banyo, yıkama, temizlik, soğutma ve işleme. Sonucunda çok fazla su tüketilir ve kirletilir. Küresel ölçekte, su kullanımının çoğu tarımsal üretimde gerçekleşse de endüstriyel ve yerel sektörlerde tüketilen ve kirlenen su miktarı da küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Bu doğrultuda bu tüketimin azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Tüketimin azaltılması konusunda bir ölçüm yapılması gerekliliği ortaya çıkarılmıştır. Bildiğimiz üzere ölçemediğimiz hiçbir şeyi yönetemeyiz. Yapılacak olan işlem ise Su Ayak İzi olarak karşımıza çıkacaktır.

Su ayak izi, geleneksel ve sınırlı su çekme önleminin yanında, tatlı su kaynaklarının tahsisinin kapsamlı bir göstergesi olarak görülebilir. Bir ürünün su ayak izi, tüm tedarik zinciri üzerinde ölçülen, ürünü üretmek için kullanılan tatlı su hacmidir. Kirlilik türüne göre su tüketim hacimlerini ve kirlenmiş hacimleri gösteren çok boyutlu bir göstergedir; toplam su ayak izinin tüm bileşenleri coğrafi ve zamansal olarak belirtilir.

Mavi su ayak izi, bir ürünün tedarik zinciri boyunca mavi su kaynaklarının tüketimini ifade eder. "Tüketim", bir havza alanındaki mevcut yer yüzeyi su kütlesinden su kaybını ifade eder. Su buharlaştığında, başka bir havza alanına veya denize döndüğünde veya bir ürüne dahil edildiğinde kayıplar meydana gelir.

Yeşil su ayak izi, yeşil su kaynaklarının tüketimini ifade eder.

Gri su ayak izi kirliliği ifade eder ve doğal arka plan konsantrasyonları ve mevcut ortam suyu kalite standartları göz önüne alındığında kirleticilerin yükünü asimile etmek için gerekli olan tatlı su hacmi olarak tanımlanır.

Su ayak izi, tüketicinin veya üreticinin dolaylı su kullanımına bakan tatlı su kullanımının bir göstergesidir.

ISO tarafından Su ayak İzinin Hesaplanması konusunda rehberlik sunan ISO 14046 Standardı geliştirilmiştir. İşletmeler ISO 14046 Standardına göre çalışmalarını yaparak Su Ayak İzlerini ortaya çıkarabilmektedirler. Bu işlemin yapılması neticesinde hesaplanan Su Ayak İzinin Uluslararası kabul görebilmesi için ISO 14046 konusunda doğrulama hizmeti veren kuruluşlardan hizmet alınarak doğrulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Başta İzmir ve Denizli olmak üzere şirketiniz su ayak izi ölçümünü Kioscert ile yaptırın.

ISO 14046 Standardı Nedir?

ISO 14046 Su Ayak İzi Standardı, doğrudan ve dolaylı olarak yapılan faaliyetler sonucunda kirletilen tatlı su miktarı ile geri kazanılan su miktarının hesaplanması konusunda rehberlik sunan standarttır. 

ISO14046, kuruluşların, ürünlerin ve süreçlerin su ayak izi hesaplamaları için belirli kurallar ve gereksinimler belirler. ISO 14046 Su ayak izi Standardı; faaliyetleri neticesinde ürün, üretim, ar-ge, hizmet üreten firmalar tarafından tüketilen su miktarını ölçmek için bir çevresel hesaplama tekniğidir.

ISO 14046 Belgesi Nasıl ve Kimden Alınır?

ISO 14046 Belgesi; ISO 14046 Standardına göre belirli bir İzleme Dönemine ait Su Ayak İzi Hesaplamalarını yapmış, standardın ilgili gereksinimlerini sağlamış firmaların, Uluslararası Denetim Firmaları tarafından ilgili izleme dönemi veya yılına göre hesaplamaları kontrol edilerek değerlendirildiği ve yapılan değerlendirmeler neticesinde Belirli bir güven seviyesinde doğrulanması sonucunda verilen bir Rapor, Sertifika veya Belgedir.  


Daha fazla bilgi almak, İzmir ve Denizli'de su ayak izi ölçümü yaptırmak için Kioscert’ e başvurabilirsiniz.


su ayak izi hesaplaması   su ayak izi nedir   kurumsal su ayak izi   mavi su ayak izi   gri su ayak izi   yeşil su ayak izi   su ayak izi   iso 14046 belgesi   iso 14046 belgesi veren firmalar   izmirde su ayak izi ölçümü yapan firmalar   izmirde iso 14046 belgesi veren firmalar   denizlide iso 14046 belgesi veren firmalar   denizlide su ayak izi ölçümü yapan firmalar   iso 14046 belgesi fiyatları   iso 14046 belgesi nasıl alınır   iso 14046 belgesini kimler alabilir   iso 14046 belgesinin aşamaları