EAC Belgesi Nedir?

EAC Belgesi, Avrasya Ekonomi Topluluğu (EAC)’nun 25 Aralık 2012 tarihli kararına istinaden gerçekleştirilen regülasyonlar çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Belge; Belarus, Rusya, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi EAC üyesi ülkelerde satışı gerçekleştirilen ürünlerin teknik şartlara uyumluluğunu göstermektedir. EAC ülkelerinin geçmişte GOST adıyla kullandıkları belge standartlarının bir yansıması olan EAC Belgesi; Gümrük Birliği’ne girişi gerçekleşecek ürünler için belli şartları değerlendirir. 1, 3 ve 5 yıllık sürelerle verilen belgenin ürün dolaşımını kolaylaştırması söz konusudur.

EAC Belgesi Amacı Nedir?

EAC Belgesi, üye ülkeler arasındaki ürün dolaşımının belli standartlar çerçevesinde gerçekleşmesini sağlarken dışarıdan gelecek ürünlerin de söz konusu koşulları taşımasını amaçlar. Bu çerçevede bütün üye ülkelerde aynı teknik koşulları taşıyan ürünlerin alışverişi sağlanmaktadır. Uygulamada tekliği dikkate alarak kullanılan EAC Belgesi çerçevesinde ülkelerin standartları koruması mümkündür. Öte yandan belgeyi alan ihracatçılar için bahse konu ülkelere ürün satışının gerçekleştirilmesi kolaylaşmaktadır.

EAC Belgesi Faydaları Nelerdir?

EAC Belgesine sahip olmanın faydaları ihracatçı firmalar tarafından oldukça fazladır. Rusya ve diğer EAC üyesi ülkeler düşünüldüğünde çok büyük bir pazara girme imkânına sahip olmak öne çıkar. Bu ülkelere ürün satışının belli teknik şartlara bağlı olduğu değerlendirildiğinde yeni bir Pazar oluşturmak ve EAC Belgesi olmayan firmalara karşı rekabet gücü elde etmek mümkündür. Hedef pazarı Rusya ve EAC ülkeleri olan her firmanın bu belgeyi alması elzemdir.

EAC Belgesi Neleri Kapsar?

EAC Belgesi, farklı ürün gruplarının teknik özelliklerini dikkate alarak serbest dolaşıma imkân tanıyan çözümlerden bir tanesidir. Bu bağlamda EAC Belgesi’nin temel hedefi Gümrük Birliği sağlanan Avrasya Ekonomik topluluğu ülkelerine girişi yapılacak ürünlerin kontrollerinin gerçekleştirilmesidir. Kontroller yapılırken dikkat edilen hususlar farklılık gösterse de temel amaç ürün standartlarının belli bir seviyeye ulaşmasıdır. Bu nedenle de EAC sınırları içinde ticareti hedefleyen firmalar için belgelendirme sürecini tamamlamak çok çok önemlidir.

AC Belgesi Neden Alınır?

Firmaların farklı pazarlarda ürün satışı gerçekleştirmek adına çeşitli belgeler tercih ettikleri bilinmektedir. EAC Belgesi de EAC Deklarasyonu çerçevesinde belirlenmiş koşulların sağlanarak uluslararası ticaretin gerçekleştirilmesi anlamını taşır. Bu bağlamda EAC Belgesi alarak ürün standartlarını yakalamak ve sahteciliği önlemek vardır. İhracat süreçlerini destekleyen EAC Belgesi konusunda siz de başvurularınızı zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz.

EAC Belgesini Kimler Alabilir?

EAC Belgesi alma sürecinde firmalara koşulmuş bir ön şarttan söz etmek pek mümkün değildir. Bu nedenle de Avrasya Ekonomik Topluluğu üyesi ülkelere ihracat yapmak isteyen her firma koşulları yerine getirerek belge alabilir. Belgelendirme sürecinin titizlik gerektirmesi ve pek çok konuda uzmanlığı öne çıkarması nedeniyle tercih edilecek firmanın özenle seçilmiş olması şarttır.

EAC Belgesi Nasıl Alınır?

EAC Belgesi almak isteyen firmaların akredite bir kuruluşa başvurarak EAC Deklarasyonu çerçevesinde uygunluğun denetlenmesini talep etmesi gerekir. Başvuru sonrasında gerçekleşen kontroller neticesinde mevcut eksikliklerin saptanması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak EAC Belgesi tercihinde bulunmak isteyenler için yol haritası belirlenerek süreç tamamlanır. KiosCert olarak size destek sağladığımız bu süreçte amaç tamamen belgelendirme sürecini sorunsuz bir şekilde geride bırakmaktır.

EAC Belgesi Nereden Alınır?

EAC Belgesi almak isteyen ihracatçılar için başvurulması gereken yer sadece akredite ve bağımsız kurumlardır. Bu çerçevede KiosCert olarak gerekli bütün süreci üstleniyoruz. Belge almayı kolaylaştırırken ihracatçıların bu belgeye yönelik belirli aralıklarla gerçekleşen başvurularını da alarak belgelendirmeyi tamamlıyoruz. Siz de EAC Belgesi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

eac belgesi nedir   eac belgesinin amacı nedir   eac belgesinin faydaları nelerdir   eac belgesi neleri kapsar   eac belgesi neden alınır   eac belgesini kimler alabilir   eac belgesi nasıl alınır   eac belgesi nereden alınır