iso 9001 belgesi veren firmalar nasil bulunur

ISO 9001 Belgesi Veren Firmalar Nasıl Bulunur?

ISO 9001 belgesi farklı sektörlerde en geçerli kalite kontrol belgeleri arasında yer alır. Bu belge sayesinde belgeyi alan kurum ya da kuruluşun bir kalite departmanı tarafından denetim ve kontrol sürecinden geçtiği belgelenmiş olur. Denetim ya da kontrol sürecini gerçekleştiren firmalar ise ISO 9001 belgesi veren firmalar olarak adlandırılır. İlgili firmalardan bu belgeyi alan kurumlar ya da kuruluşlar ise belirlenen standartlara ve akreditasyon kriterlerine uyum sağladığını işaret eder.

ISO 9001 belgesi veren firmalar , bu belgeyi verebilmek için çeşitli gereksinimleri tamamlamak zorundadır. Belge verecek olan firmaların bu gereksinimleri tamamlarken aynı zamanda akreditasyon süreçlerinden de geçmeleri gerekmektedir. Ancak bu gereksinimler tamamlandıktan sonra bu firmalar ISO 9001 belgesi vermeye hak kazanmış olur. Bu noktada hangi firmaların ISO 9001 belgesi verdiğini bilmek oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu firmalar arasından seçim yaparken de çeşitli kriterler uygulanabilir.

ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 9001 belgesi, bir işletmenin ya da firmanın ISO tarafından belirlenen standartlara uygun olarak çalıştığını göstermektedir. Akredite bir firma tarafından yapılacak olan kalite yönetim sistemi denetiminin ardından denetlenen firma ISO 9001 belgesini almaya hak kazanır. Firmanın bu belgeyi alması için ilgili yönetmelik ve kılavuzda belirtilen tüm şartları karşılaması gerekmektedir.

ISO 9001 aynı zamanda bir işletmenin ya da firmanın toplam kalite yönetimi prensiplerini uyguladığını işaret etmektedir. Toplam kalite yönetimi prensibi ise başta müşteri memnuniyeti olmak üzere kritik süreç yönetimi gibi önemli noktaları da işaret eder. Bir firmanın ISO 9001 belgesi ne sahip olması sektördeki ve müşterilerin gözündeki itibarı açısından oldukça önemli bir konu olarak ifade edilebilir.

ISO 9001 Belgesi Veren Firmalar Nasıl Bu Belgeyi Vermeye Hak Kazanır?

Birçok durumda ISO 9001 belgesi veren firmalar arasından seçim yaparken firmanın sektördeki itibarını araştırmak faydalı olacaktır. Buna ek olarak firmanın hangi akreditasyon süreçlerinden geçtiğini öğrenmek de belgeyi veren firmanın güvenilirliğini arttırmaya yardımcı olur. Bir firmanın ISO 9001 belgesi vermeye hak kazanması için TURKAK gibi akreditasyon kurumları tarafından çeşitli süreçlerden geçmesi gerekir. Aynı zamanda İAS ve UKAS da ISO 9001 belgesi vermeye hak kazanacak firmalar tarafından akreditasyon sürecinde tercih edilebilecek diğer kurumlar arasında yer alır.

Bir firmanın ISO 9001 belgesi vermeye hak kazanması için ilk aşamada ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına uygun bir çalışma koşuluna sahip olması gerekir. Akreditasyon gerçekleştirecek olan kurumlar ise firmaya yaptıkları denetim ya da kontrol ziyaretleri sırasında kalite yönetim sistemi tarafından belirlenen standartları kontrol eder. Bir firmanın bu belgeyi vermeye hak kazanması için belirlenen tüm standartları ve gereksinimleri karşılaması gerekmektedir

ISO 9001 Belgesi Veren Firmalar Nasıl Seçilir?

ISO 9001 belgesi veren firmalar arasından seçim yaparken firmanın hangi kurumdan akreditasyon aldığına dikkat edilebilir. Bu sayede belgeyi verecek olan firmanın güvenilirliğine dair bir fikir edinmek mümkün olur. 

Diğer yandan bu belgeyi veren firmalar akreditasyon belgelerini kendi resmi internet sitelerinde yayınlamaktadır. ISO 9001 belgesi veren firmalar arasından seçim yaparken firmanın internet sitesine girerek bu belge ve sertifikaları kontrol etmek mümkün olabilir. 

Tüm Firmalar ISO 9001 Belgesi Verebilir Mi?

Tüm firmaların ISO 9001 belgesi vermesi gibi bir durumdan bahsetmek mümkün değildir. ISO 9001 belgesi verebilme hakkını kazanmak için ilgili firmanın akreditasyon sürecini tamamlaması gerekir. Akreditasyon sürecine başlamayan ya da bu süreci tamamlamayan firmaların ISO 9001 belgesi vermeye yetkisi olmaz.

Yetkisiz bir şekilde verilen ISO 9001 belgesi aynı zamanda belgeyi alan firmanın itibarını da zedeleyecektir. Bu nedenle ISO 9001 belgesi almayı planlayan firmaların bu belgeyi veren firmalar konusunda detaylı bir araştırma yapması gerekir. Aksi durumda geçersiz bir belge almak ya da diğer istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmak söz konusu olabilir.

Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

iso 9001   iso 9001 belgesi   iso 9001 sertifikası   iso 9001 veren firmalar   iso 9001 veren kuruluşlar   iso 9001 kim verir   iso 9001 fiyatları