belgelendirme sirketleri nedir

Belgelendirme Şirketleri: Kaliteyi ve Güveni Taçlandıran Hizmetler

Günümüz iş dünyası rekabeti oldukça yoğunlaşmış durumda. Ürün ve hizmet kalitesi, algılama ve müşteri memnuniyeti gibi unsurlar, bir tahmin başarısı elde etme kritik faktörler arasında yer alıyor. İşte tam da bu merkez, belgelendirme bürosuna giriyor. Peki, belgelendirme şirketi nedir ve neden bu kadar önemli?

Belgelendirme Şirketleri Nedir?

Belgelendirme şirketi, geri yükleme, hizmet veya yönetim birimleri belirli bir standarda veya hedefe uygun olduğunu doğrulayan, askıya alan ve bağımsız kuruluşlardır. Bu gardiyanlar, ulusal veya uluslararası elde ettikleri göre denetimler gerçekleştirerek, kısıtlı ürün koruma, kısıtlama ve kısıtlamalarını artırmalarına yardımcı olurlar.

Belgelendirme Şirketlerinin Sağladığı Avantajlar

 • Kalite Güvencesi: Belgelendirme, sağlanan ve verilen belirli koşullara uygun olduğunu gösterir. Bu da gizli ürün ve hizmet güvencesi altında olduğu mesajı verir.
 • Rekabet Üstünlüğü: Belgelendirme, ticaret sektöründeki avantaj avantajını artırmasına yardımcı olabilir. Mülkiyetin bir standart olarak doğrulanması, işletmelere ayrıcalıklı ayrılma fırsatı sunar.
 • Müşteri Güveni: Belgeli ürün veya hizmetler, güvenlik sağlar. İyi bir belgelendirme şirketi ile çalışmak, markanıza ve ürünlerinize olan güvenini elde etmek.
 • Yasal Uyumluluk: Veri kümelerini veya aralarındaki belirli aralıklarla yasal bir gereklilik olabilir. Belgelendirme hizmetleri, ağır bu yasal gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olur.
 • Sürekli İyileştirme: Belgelendirme denetimleri, işletmelerin zayıf noktalarını belirleme ve sürekli görüntüleme fırsatı sunar. Bu da kapsamları ve kısıtlamaları artırın.

Belgelendirme şirketletleri verimli, profesyonel ve uzman kadrolarıyla, farklı amaçlarla faaliyet gösteren işletmelere yönelik çeşitli belgelendirme hizmetleri sunarlar.

 • ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi),

 • ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi),

 • ISO 45001 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi),

 • ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi)

 • gibi standartların yanı sıra, bilgisayar sistemine sahip standartlar da belgelendirme sistemlerinin kapsamına sahiptir. Bu belgelendirmeler, şirketler ve şirketler uluslararası alanda kabul gördüklerini uygun olarak sunmalarını sağlar.

  Belgelendirme süreci genellikle aşağıdaki kullanımları içerir:

  • Başvuru: İşletme, belgelendirme başvurusu başvurusunda bulunur ve belgelendirme süreci hakkında bilgi alır.
  • Değerlendirme: Uzmanlar, değerlendirmelerin mevcut olduğunu ve uygulamalarını değerlendirip uygunluğunu inceler. Gerektiğinde değerlendirmeleri olasıdır.
  • Denetim: İlk değerlendirmenin ardından denetim cezası. Bu denetim, hedef belgelendirme amacına uygun şekilde faaliyet gösterip göstermediğini doğrulamayı amaçlar.
  • Belgelendirme: İşletme, gereksinimleri başarıyla karşıladığını kanıtladığında, resmi olarak belgelendirmeyi alır ve yerine getirmediğini gösteren belgeler verilir.
  • İzleme ve Yenileme: Belgelendirme süreci tek seferlik bir olay değildir. Görüntüleme periyotlarıyla izleme denetimleri yapılır ve belgelendirme düzenli olarak yenilenir.

  Örnek Belgelendirme Standartları

  ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi

  ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi

  ISO 27001: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

  HACCP: Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları

  ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

  ISO 45001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi

  ISO 13485 Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi

  ISO 20000-1 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi

  ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

  ISO 37001 Yolsuzlukla Mücadele Yönetim Sistemi

  Sonuç

  Belgelendirme işletmesi, harcama kalitesini artırmasına, müşteri güvenini sağlamaya ve rekabet avantajı elde etmeye yardımcı olur. Bu kuruluşlar, muhafaza ve mercek değerlendirmeleri ile iş dünyasının yanından faydalanırlar. İşletmeler için sadece bir sertifika sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sürekli iyileşmeyi teşvik ederler. Uluslararası ticarette ve işletmelerde iş dünyasının kurumsal başarısını desteklemek ve başarmak için önemli bir araç olarak muhafaza eder.

  Belgelendirme Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin

  Alanında uzman ekibimizden destek ve bilgi alabilirsiniz.

  belgelendirme şirketleri   belgelendirme şirketleri nedir   belgelendirme şirketlerinin sağladığı avantajlar   ıso 9001   ıso 14001   ıso 45001   ıso 22000   kalite yönetim sistemi   çevre yönetim sistemi   iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi   gıda güvenliği yönetim sistemi   haccp   ıso 37001